niedziela, 27 sierpnia 2017

[ Soy Luna - Smaki świata ] Kuchnia chilijska







Ostatnio na blogu zamieściłam ankietę, w której mogliście zdecydować czy chcecie posty kulinarne, w którym będą przedstawiane popularne dania z krajów, z których pochodzi obsada serialu " Soy Luna ". Dzisiaj zdecydowałam się przedstawić wam kuchnię chilijską, czyli kuchnię na której wychował się Jorge López ( serialowy Ramiro ). Po więcej zapraszam do rozwinięcia. 








Chile to malowniczy kraj położony na południowym wschodzie Ameryki Południowej. Może poszczycić się nie tylko pięknym, zróżnicowanym krajobrazem i bogatą historią, ale także kuchnią, która jest wypadkową multikulturowego społeczeństwa. Wyczuwalne są w niej smaki typowe dla kuchni rdzennych Indian i dominującej tutaj kuchni hiszpańskiej, ale także kuchni imigrantów, którzy postanowili się w Chile osiedlić. Kuchnię chilijską z racji położenia państwa można określić jako morską – pełną ryb i owoców morza. Spożywa się tutaj także duże ilości mięsa. Każdy region posiada własne, charakterystyczne dania ze składników regionalnych, a także tych, które zaistniały w kuchni chilijskiej dzięki ludności napływowej - m.in. z Niemiec, Grecji i Środkowego Wschodu. Bardzo popularne są dania mięsne –głównie z wołowiny oraz dania na bazie kukurydzy. Wiele dań kuchni chilijskiej występuje również w kuchniach innych państw .

Przepis na Pastel de choclo, czyli ciasto z kukurydzy 

pastel-de-choclo

SKŁADNIKI
4 kolby kukurydzy (najlepiej świeżej)
250 gr mięsa mielonego (wołowego)
2 cebule
ugotowana pierś z kurczaka
ugotowane jajko
odrobina mleka
ok. łyżki masła, ewentualnie smalcu
2 oliwki
kilka rodzynek
przyprawa ají de color (możecie ją zastąpić mieloną papryką… najlepiej ostrą)
PRZYGOTOWANIE
1. Robimy pino:, czyli kroimy w kosteczkę cebulę i smażymy ja na patelni z mięsem mielonym i ají de color (według uznania, ale pino powinno być wyraziste). Teściowa poleca zrobić to noc wcześniej i zostawić w lodowce do przegryzienia.
2. Gotujemy pierś z kurczaka i jajko, w międzyczasie zabieramy się za masę kukurydzianą.
Kukurydzę zeskrobujemy z kolb i mielimy z odrobiną mleka (można w blenderze), aż powstanie lepka masa. Dodajemy łyżkę bądź dwie masła, gotujemy 20 min i odstawiamy z ognia. (Jeśli chcemy pastel nieco słodszy można też dodać do masy trochę cukru, choć ja nie polecam tak słodkiego. Można też dodać szczyptę soli.)
3. Na całe dno pocillo kładziemy warstwę pino. Na to w rożne zakamarki naczynia kładziemy pozostałe składniki: pierś z kurczaka (można rozerwać na mniejsze kawałki), przekrojone na pół bądź ćwiartki jajko, oliwki  i rodzynki (można pominąć, jeśli ich nie znosicie jak Claudio). Wszystko to przykrywamy masa kukurydziana i wierzch posypujemy odrobina cukru. 
4. Naczynie wstawiamy do piekarnika na ok. 15-20 min w wysokiej temp. ok. 160º-180º. Ostrożnie wystawiamy z piekarnika i możemy już jeść, prosto z naczynka:)

Przepis na Sopaipilla,czyli rodzaj "faworków" z dyni. Bardzo prosta receptura na tradycyjne chilijskie "ciasteczka", podawane zarówno na słono np. z sałatką z pomidorów, jak i na słodko z manjar czyli kajmakiem.


Składniki

- ugotowana dynia- puree: 1 szklanka
- mąka: 2 szklanki
- sól: 1 łyżeczka
- sklarowane masło: 4 łyżki
- olej do smażenia: 1 szklanka
Sposób przygotowania przepisu:

Przygotowanie 
1. W misce mieszamy wszystkie składniki na jednolitą, gładką, dość zwartą masę. Jak jest zbyt gęste ciasto można dodać odrobinę ciepłej wody, jak jest za rzadkie, podsypać mąką.
2. Na stół posypać należy mąkę a potem  rozwałkować ciasto i małą szklaneczką wycinać krążki.
3. W głębokiej patelni rozgrzewam olej i smażę partiami sopaipillas, po minucie z każdej strony, na złoty kolor. Wyjmuję na papierowy ręcznik aby nadmiar tłuszczu w niego wsiąkł.

CZY PODOBA WAM SIĘ TAKI SPOSÓB PRZEDSTAWIENIA KUCHNI ŚWIATA, Z KTÓREJ POCHODZI NASZA OBSADA ?
CZY CHCIELIBYŚCIE SPRÓBOWAĆ REGIONALNYCH POTRAW CHILIJSKICH ? 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania postów, ponieważ wiele to nam daję i jest dobrym motywatorem. Dziękujemy.